Uważaj, by nie pomylić atopowego zapalenia skóry z tymi chorobami…

Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób dermatologicznych, która bywa mylona przez pacjentów z innymi problemami dermatologicznymi. Gdy poszukujesz informacji na temat objawów warto pamiętać, że dla niewprawnego oka pewne objawy mogą być identyczne w przypadku dwóch, zupełnie różnych chorób. Zawsze ostateczne słowo w kwestii diagnozy ma lekarz, który w oparciu o swoje doświadczenie i badania diagnostyczne (gdy są potrzebne) postawi konkretną diagnozę.

Łojotokowe zapalenie skory:

W porównaniu do atopowego zapalenia skory, łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) objawia się najczęściej najpierw w okolicach skóry owłosionej – np.: na głowie. Charakteryzuje się łuszczącą skórą i występuje najczęściej u osób w wieku dojrzewania. Jest jednak chorobą, która dotyczy również dzieci jak i osób dorosłych. W odróżnieniu od AZS, zmiany w okolicach fałdów skórnych (np.: skóra łokcia), pojawiają się zwykle w drugiej kolejności.

Wyprysk pieniążkowaty

W odróżnieniu do atopowego zapalenia skory, zmiany skórne w wyprysku pieniążkowatym mają charakter licznych ognisk okrągłego kształtu o średnicy od jednego do kilku centymetrów, dość wyraźnie odgraniczonych od otoczenia. Objawy AZS są bardziej nieregularne i mniej wyraźnie odgraniczone. W fazie przewlekłej choroby może pojawić się złuszczanie skóry, które objawowo upodabniają tą chorobę do atopowego zapalenia skóry. Objawy najczęściej możemy znaleźć na wyprostowanych powierzchniach nóg i rąk, czasami również na brzuchu lub plecach. Rzadko zdarzają się na twarzy. Zmianom może, ale nie musi, towarzyszyć świąd.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry powoduje alergen lub substancja drażniąca. W praktyce oznacza to, że unikanie takich substancji lub czynnika alergizującego doprowadzi do zaniku objawów. Pierwszym krokiem w diagnozie jest wywiad lekarski – ustalenie, czy pacjent miał lub nadal ma kontakt z substancjami drażniącymi lub alergizującymi. Próbując ustalić potencjalny alergen warto zastanowić się zarówno nad substancjami, z którymi mamy kontakt przez skórę (wszelkie środki chemiczne, których dotykamy – np.: środki piorące, chemia nowych ubrań lub mebli domowych / biurowych) jak i substancje przez nas spożywane. Podstawową zmianą skórną związaną z tymi schorzeniami jest grudka, występująca na skórze w miejscu kontaktu z czynnikiem alergizującym. Przekształcać się ona może w wypełniony treścią (zwykle surowiczą) pęcherzyk. W dalszej kolejności pojawia się zaczerwienienie oraz swędzenie. Zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku atopowego zapalenia skóry, pojawia się złuszczanie.

Komentarze

komentarze